Äratavad muinasjutud! Muinasjutuvestmine ja kakaotseremoonia Adila puhkekeskuses – Erki Kaikkonen ja sõbrad

Tule ja saa osa Erki Kaikkoneni ühest vähestest avalikest jutuvestmistest!

Õpetlikud ja ajatud muinasjutud Eestist ja kaugetelt maadelt. Lugusid vestes liigume üheskoos läbi muinaslugude maailma alates loomisest kuni inimese elu olulisimate tõdemusteni, mis on püsinud muutumatuna sajandeid ja ilmselt aastatuhandeid.

Heliruumi eest hoolitsevad Erki sõbrad:

Joonas Saks – RAV trumm
Tom Valsberg – kitarr ja laulu
Keily Kaikkonen kitarr ja laul

“Elanud kord kurb võlur ja tal olnud selleks väga hea põhjus. Nimelt tal ei olnud ühtki võluvõimet. Ja maailm hõõrus seda talle iga päev nina alla. Sest alati, kui ta teiste inimeste keskel oli, tekkisid kõikidel teistel tema ümber võluvõimed – aga temal mitte ühtki…”

— Erki Kaikkonen

Erki räägib lugudevestmisest: „Nii kaua kui on elanud inimene, on elanud temas ka huvi ja armastus lugude vastu. Tänapäeval vestavad lugusid raadio, televiisor, ajalehed, raamatud ja internetiavarused. Ennemuiste tõid lugusid inimesteni jutuvestjad. Lugusid, põnevaid lugusid – neid, mis äratavad taas meis uinunud elutarkusi ja avavad südameid. Traditsiooniline jutuvestmine on zanr, mis puudutab südameid, haarab kaasa ja inspireerib endiselt inimesi kõigis vanustes!“

Tule Erki avalikule jutuvestmisele, mis on kantud tundlikust heliruumist ja toetatud kakaotseremooniast.

Adila puhkekeskus
9. detsember
kell 20.00 – 22.00
Pilet: 20 €

Seekordne jutuvestmine on kantud mõttest, et maailm saab paremaks rääkides. Loomulikult sõltub see sellest, millest räägitakse ja kes räägib. Olen kindel, et maailm saab paremaks paigaks rääkides muinasjutte, legende ja lugusid elust. 

Lugudevestmine on praegu olulisem kui kunagi varem. Näeme, kuidas Euroopas ja Ameerikas kasvab populistide ja äärmuslaste võim. Nende võim kasvab vastandumisest. Kuid see kõik on tehislik ja jutuvestmisel baseeruv. On kahetsusväärne, et avalik dialoogikultuur on polariseerunud. Teeme suure vea asetades haavatavad inimrühmad üksteise vastu. On oluline, et näeme lugude taga inimesi ja saatusi. 

Vajame jutuvestmist, et näeksime inimest ja maailma erinevatest tahkudest. Meil on vaja kuulda lugusid inimestest, keda me ei tea ja keda võibolla kardame. Võiks arvata, et individualism toetab jutuvestmist. Kahjuks on individualism väga halb kuulaja. 

Jutuvestmine loob keskkonna inimhingede kohtumiseks. Kõneldud sõna ei asenda kunagi säuts Twitteris või Facebookis. Hea lugu ei mahu nii väheste tähemärkide sisse. Kuulamise soovita ei ole tegelik dialoog ja koostöö võimalik. Sa ei märka isegi vaikust ilma kuulamata. 

Ma igatsen tihti väga vaikust. Mida täita linnulaulu, tuule, luule ja lugudega ning kauni muusikaga. 

Sõbrad Erkist ja lugudevestmisest

Erki on võrratu jutuvestja. Tema lood on huvitavad, põnevad ja muidugi õpetlikud. Aeg mis tema juttudega on veedetud, ei ole kunagi kadunud aeg, see on aeg mille alateadvus salvestab, kaasa võtab ja õigel hetkel  ja õiges kohas uuesti meelde tuletab. Ta ei väsi uute teemade üle mõtisklemast, ega maailma lahti seletamast. Ühegi teema puhul ei piirdu ta pealispinnal surfamisega vaid sukeldub sügavustesse, kust toob kaasa pärle mida teistega jagada.

Alar Tamming

Erki on imeline tegelane, kelle olemasolu ei usukski, kui ei oleks temaga isiklikult kohtunud – nii nagu ei usuks ka haldjate, trollide, nõidade jt olemasolusse. Läbi Erki jutustatud lugude muutuvad need kõik aga veelgi reaalsemaks kui see, mida me igapäevaselt reaalsuseks peame – kus päris maailm ongi võlumaailm ning kus kõik ongi võimalik.

Triinu Taul

Meie ühises improvisatsioonilises muinasjutuetenduses valib üliandeline vestja Erki Kaikkonen muinasjutud vastavalt pilkudele, mida eriealise publiku silmis näeb.

Tom Valsberg

Vaata Erki intervjuud saates “Puuduta mind”, kus ta vestab loo sellest, mida naised tahavad

Muinasjutuõhtul võid kuulda mõnda neist õpetlikest lugudest…

Väike Teresa

Kord aasta sadu tagasi elanud Iirimaal üks naine nimega Teresa. Teresa oli väga kiire, kui ta mõtles, siis mõtles ta väga kiirelt kui Teresa rääkis, siis talle andis kiiruselt võrdset leida kogu Iirimaal ja kui ta midagi tegi, siis seedagi väga kiirelt ja tal tuli kõik väga hästi välja kah. Aga Teresal oli mees! Jah ja Teresa mees oli eriti väga aeglane ja rahulik. Kui ta mõtles siis ikka väga pikalt ja kui ta midagi ütles, pidi ikka pikalt kuulama, et aru saada, mida ta nüüd öelda tahab. Ja sa võid arvata, et kui ta midagi tegema hakkas, siis see võttis väga pikalt aega.

Ühel päeval juhtunud, et Teresa mees läinud kõrtsu ja teised mehed kogunenud tema ümber ja oli selge, et neil ei olnud kõige parem tuju ning öelnud, et tema naine Teresa olevat üks igavene lobamok, kes räägib iga päev teiste kohta lugusid, mis ei vasta tõele ja et teised mehed saavad oma naiste käest selle pärast tõreleda ja nahutada, mida Teresa on kokku luuletanud. Ning nad palusid Teresa meest, Teresaga tõsiselt rääkida…

Kolm venda ja Õnn!

Elanud kord ammu muistsel aal kui kivid olid veel pehmed ja Hiied lendasid, eestimaal kolm venda, noorem vend, keskmine vend ja vanem vend. Vennad otsustasid minna külla oma vanaisale, kes elanud päeva teekonna kaugusel. Vennad asunudki hommikul vara valges teele ja keskpäevl juhatanud teerada neid paksust metsast välja karjamaa veerele, kus lambad rahulikult sõid ja karjane mängis vilespilli. Vennad astunud edasi mööda rohust teerada ja ühtäkki ennäe, keset teed nende ees olnud ilmatu suur auk ja augus…

Vanaisa ja vanapagan

Elanud kord Vanaisa ja Vanapagan ehk Vanatühi. Nad elanud enne kui maailm oli loodud. Nad elanud keset ei miskit ja keset ei kuskit. Nad olid väga suured sõbrad. Vanaisa olnud Suur Sepp ja tal olnud suur sepikoda keset ei miskit ja keset ei kuskit. Kuid kuigi nad olnud väga suured sõbrad, ei lubanud Vanaisa kunagi Vanapaganat oma sepikotta. Mis sa arvad miks?…

Tule Erki avalikule jutuvestmisele, mis on kantud tundlikust heliruumist ja toetatud kakaotseremooniast.

Adila puhkekeskus
9. detsember
kell 20.00 – 22.00
Pilet: 20 €

Privacy Policy